dnes je 20.4.2024

Input:

7 nových nástrojů managementu jakosti

20.2.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

17.2.10
7 nových nástrojů managementu jakosti

Ing. Barbora Stieberová, Ph. D.

Soubor sedmi nových nástrojů jakosti doplňuje soubor sedmi základních nástrojů jakosti. Zatímco sedm základních nástrojů managementu jakosti (MJ) se uplatňuje při řešení problémů operativního charakteru, využití souboru sedmi nových nástrojů MJ spadá do oblasti plánování jakosti, tedy i návrhu výrobku a plánování výroby

Tyto nástroje jsou převážně zaměřeny na práci s nestrukturovanými verbálními (kvalitativními) údaji a právě proto jsou stále využívány. Jedná se o afinitní diagram, diagram vzájemných vztahů, systematický (stromový) diagram, maticový diagram, analýza údajů v matici, diagram PDPC (Process Decision Program Chart), síťový graf.

Vybrané nástroje a postup jejich využití

Následuje charakteristika, postup použití a příklad aplikace vybraných nástrojů managementu kvality ve výrobním podniku.

Afinitní diagram (diagram příbuznosti, shlukový diagram)

Tento diagram slouží k uspořádání velkého množství kvalitativních údajů (verbálních informací) do skupin podle jejich stupně příbuznosti. Příbuznost lze klasifikovat v hrubé stupnici (žádná, slabá, střední, silná, těsná). Afinitní diagram je výsledkem týmové práce, doporučuje se spolupráce odborníků s lidmi se všeobecným přehledem.

Postup tvorby afinitního diagramu:

  1. Jednoznačné vymezení problému.
  2. Shromáždění návrhů na řešení problému pomocí brainstormingu (čím více návrhů, tím lépe; jasně formulované návrhy zapisuje na jednotlivé kartičky moderátor celé diskuze).
  3. Doplnění informací z jiných zdrojů (literární rešerše, konzultace s odborníky, přímá pozorování).
  4. Rozmístění kartiček s jednotlivými návrhy na dostatečně velkou plochu.
  5. Setřiďování kartiček podle příbuznosti do přirozených skupin (7-10 skupin, v tichosti a ve stanoveném čase).
  6. Výstižné pojmenování jednotlivých skupin.
  7. Vlastní sestrojení afinitního diagramu (doplňuje se někdy zobrazením vzájemných vztahů).
  8. Písemná a ústní prezentace vytvořeného diagramu.

Afinitní diagram by mělo být i nadále možno doplňovat o další zjištěné informace týkající se především konkrétních podmínek.

Afinitní diagram je na rozdíl od běžných diskuzí na poradách vysoce efektivní metodou, neboť dovoluje využití všechny z velkého množství návrhů. Jeho použití je vhodné obzvláště při řešení komplexních obtížně zpracovatelných problémů nebo problémů, které vyžadují specifické řešení. Například: Co všechno můžeme udělat pro zlepšení jakosti našich výrobků? Jak zvýšit účinnost vzdělávání pracovníků? Jak dosáhnout lepší motivace pracovníků? Jak koncipovat politiku jakosti firmy? atd.

Diagram vzájemných vztahů (relační diagram)

Pomocí tohoto diagramu lze určit logické, příčinné nebo korelační souvislosti mezi jednotlivými náměty získané například při tvorbě afinitního diagramu. To vede k lepšímu pochopení problému a ke stanovení priorit jeho řešení. Ve většině případů nelze pracovat se všemi náměty, neboť by zobrazení vzájemných vztahů mohlo být velmi nepřehledné. Vybere se tedy pouze několik skupin, nebo se řeší vztahy uvnitř jedné vybrané skupiny. Tvorba tohoto diagramu probíhá také v týmu v těchto krocích:

  1. Rozmístění námětů
Nahrávám...
Nahrávám...