dnes je 7.9.2024

Input:

Dokumentace ISO 9001 - Soupis svěřených předmětů a dohoda o odpovědnosti za svěřené předměty

9.12.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

21.2.21
Dokumentace ISO 9001 - Soupis svěřených předmětů a dohoda o odpovědnosti za svěřené předměty

Ing. Monika Becková

Soupis svěřených předmětů a dohoda o odpovědnosti za svěřené předměty - VZOR

Pravidla a poučení zacházení se svěřenými předměty

  1. Zaměstnanci nesmí vynášet majetek zaměstnavatele mimo své pracoviště.
  2. Přesuny inventáře a přístrojů do jiných místností jsou možné pouze se souhlasem příslušného vedoucího zaměstnance.
  3. Předávání předmětů v majetku zaměstnavatele mimo prostory zaměstnavatele je oprávněn provést pouze zaměstnanec pověřený vedením majetkové evidence po kladném rozhodnutí vedoucího zaměstnance a uzavření odpovídající smlouvy (kupní smlouva, darovací smlouva, nájemní smlouva, smlouva o výpůjčce apod.).
  4. Zaměstnanci jsou oprávněni používat svěřené a určené předměty a zařízení (počítače, mobilní telefony, kopírky, el. spotřebiče, ruční nářadí, elektrické ruční nářadí apod.) pouze k plnění pracovních úkolů a v souladu s účelem, k němuž jsou určeny a v souladu s návodem k obsluze, s nímž jsou povinni se seznámit před prvním použitím předmětu nebo zařízení.
  5. Zaměstnanci jsou povinni svěřené a určené předměty a zařízení chránit před ztrátou, odcizením, poškozením nebo zničením a nesmí tyto předměty ani krátkodobě přenechávat k užívání jiným osobám.

Svěření pracovních pomůcek a obdobných předmětů zaměstnancům

  1. Svěření pracovních pomůcek a obdobných předmětů zaměstnancům lze provést pouze na písemné potvrzení o svěření předmětů (soupis svěřených předmětů).
  2. Výše uvedené potvrzení (soupis svěřených předmětů) zakládá zvláštní odpovědnost zaměstnance podle § 255 a násl. zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákoník práce).: Oddíl 2 - Odpovědnost za ztrátu svěřených věcí - § 255: "Zaměstnanec odpovídá za ztrátu nástrojů, ochranných pracovních prostředků a jiných podobných věcí, které mu zaměstnavatel svěřil na písemné potvrzení."
  3. Zaměstnanec se této odpovědnosti zprostí zcela nebo zčásti, jestliže prokáže, že ztráta na svěřených předmětech vznikla zcela nebo zčásti bez jeho zavinění.
  4. Po vzniku zvláštní odpovědnosti zaměstnance na základě svěření předmětu proti Potvrzení (soupis) zaměstnavatel umožní zaměstnanci disponovat samostatně se svěřeným předmětem. Zaměstnavatel předem určí způsob uložení a zabezpečení svěřeného předmětu v době, kdy jej zaměstnanec nebude bezprostředně používat, a v mimopracovní době. K uložení svěřeného předmětu mu vyčlení takový uzamykatelný prostor nebo část nábytku, kde je ke svěřenému předmětu zamezen přístup ostatních osob.
  5. Pokud vzhledem k charakteru používání, popř. k rozměrům předmětu není možné podmínky uvedené v předchozím odstavci vytvořit a dodržet, zabezpečí zaměstnavatel ochranu předmětů jinak, např. využitím obecné odpovědnosti na základě podpisu místního seznamu inventáře a stanovením povinnosti (v interním předpisu) pracovníka, takto obecně odpovědného za inventář, dodržovat určitý režim používání místnosti a neprodleně hlásit každou změnu nebo závadu ve stavu inventáře v místnosti. Jinou možností je
Nahrávám...
Nahrávám...