dnes je 24.5.2024

Input:

Informační technologie

13.10.2008, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.7.13
Informační technologie

Prof. Ing. František Němec, Ph.D.

Základními funkcemi skladování jsou přesun zboží, uskladnění zboží a přenos informací. V každé z těchto oblastí se stále více rozšiřuje použití počítačové technologie. Sklad s komplexním uplatněním informační technologie bude mít pravděpodobně veškeré skladové činnosti napojené na informační systém, včetně příjmu zboží, kontroly kvality, uskladnění, vyzvedávání zboží, kontroly chyb, balení a expedice. Zavádění počítačové technologie do řízení skladů má pro podnik významné přínosy, včetně kvalitnějšího zákaznického servisu, nižších nákladů a efektivnějších a výkonnějších skladových operací.

Není podstatné, zda jsou skladové operace automatizované či manuální. Výpočetní technika v každém případě zvyšuje efektivnost našich skladových operací. Musíme však mít k dispozici aktuální databázi, která slouží jako základ pro řízení všech našich skladových procesů.

Systém čárových kódů

Systém čárových kódů může představovat základní nástroj pro řízení stavu zásob. Při použití čárových kódů pro vstupní dodávky (dodávky směrem do podniku) se zefektivní nákupní i veškeré další materiálové operace, protože máme k dispozici přesnější údaje o přijatém zboží. Pravděpodobnost výskytu omylů v čárových kódech se odhaduje na 1:10 000 až 1:1 000 000, zatímco u manuálně vkládaných dat je to 1:25 až 1:30. Příjem zboží lze navíc automatizovat, což dále přispívá ke snížení doby cyklu objednávek. Technologie čárových kódů představuje logické rozšíření podnikového informačního systému a možný způsob napojení na systém

Nahrávám...
Nahrávám...