dnes je 16.6.2024

Input:

Proces zajištěnosti údržby

20.7.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer

14.5.4
Proces zajištěnosti údržby

Prof. Ing. Václav Legát, DrSc.

Zajištěnost údržby

Zajištěnost údržby je schopnost údržbářské organizace poskytovat zdroje nezbytné k udržování systému, tj. tehdy a tam, kde je to potřeba, přičemž poskytování zajištěnosti údržby je často při zajištění spolehlivosti systému kritické. Stupeň zajištěnosti údržby je velmi často ovlivněn podmínkami používání a faktory, které se mění během životního cyklu.

Zajištěnost údržby může být plně nebo částečně zabezpečena dodavatelem, zákazníkem systému nebo třetí stranou v závislosti na povaze specifikace. Specifikace se proto bude různit v závislosti na zdroji zajištěnosti údržby. Integrovaná logistická podpora (ILS) je metoda, pomocí které jsou zohledněny všechny služby logistické podpory, jež jsou stanoveny jako integrální součást vývoje produktu. V ostatních případech, zejména tam, kde jsou systémy konstruovány pomocí komerčního běžně dostupného zařízení, zabezpečují dodavatelé pouze základní nebo standardizované plánování zajištěnosti údržby a zákazníci se stávají zodpovědnými za poskytnutí požadované údržby a zajištěnosti údržby pro své specifické použití, přičemž často používají vnitřní zdroje.

Rozsah, v jakém výrobce poskytuje zajištěnost údržby, se má specifikovat jako součást dodávky. Zajištěnost údržby dodávaná zákazníkem (včetně uživatele) bývá součástí specifikovaných podmínek provozu systému, které jsou nezbytným předpokladem stanovených hodnot bezporuchovosti, pohotovosti a udržovatelnosti.

Proces specifikace zajištěnosti údržby

Požadavky na zajištěnost údržby mají být specifikovány pokud možno kvantitativně. K příkladům těchto kvantitativních specifikací patří zaručené doby reakce, střední administrativní zpoždění, střední logistické zpoždění, pravděpodobnost nedostatku náhradních dílů a zpoždění z důvodu nedostatku náhradních dílů. Při specifikování požadavků na zajištěnost údržby je důležité uvést:

  • různé

Nahrávám...
Nahrávám...