dnes je 15.10.2024

Input:

Společenská odpovědnost firem - obsah a struktura normy

24.3.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.2.51
Společenská odpovědnost firem – obsah a struktura normy

Ing. Monika Becková

Co říci k obsahu a struktuře normy?

Obsahově bude norma bližší organizacím, které mají již zaveden některý ze systémů managementu (nejlépe známou trojici: ISO 9001 – ISO 14001 – OHSAS 18001).

Výhodou je, že se jedná o českou normu, vůči jejímž požadavkům bude posuzovat shodu, s pravděpodobností hraničící s jistotou, český certifikační orgán, a proces nebude tak nákladný jako např. v případě SA 8000. Co je na jedné straně výhodou, na druhé straně se jeví jako nevýhoda: jedná se o českou normu, jejíž významnost mimo hranice ČR může být zanedbatelná.

Další nevýhodou je možná finanční nákladnost implementace a některé problematické požadavky (viz komentář v závěru tohoto článku).

A navíc – vzhledem k proklamované kompatibilitě s jinými systémy managementu ve čl. 0.4 v úvodu normy – škoda, že už nebyla dodržena struktura mezinárodních norem (viz 4. vydání Směrnice ISO/IEC, Část 1: "Konsolidovaný ISO Dodatek - Postupy specifické pro ISO", z dubna 2013 (!), normativní příloha SL – Annex SL: "Návrhy norem systému managementu", která stanoví požadavky na návrhy systémových norem; ty mají mít stejný rámec, stejné názvy jednotlivých článků, mají používat společné pojmy a základní definice). Kompatibilita je s ohledem na připravované revize ISO 9001 a ISO 14001 sporná.

Postup implementace systému managementu společenské odpovědnosti:

Na závěr ještě stručný nástin procesu implementace požadavků normy v deseti (vlastně úplně jednoduchých) krocích:

  1. stanovení rozsahu implementace, aspektů společenské odpovědnosti v organizaci, zainteresovaných stran;
  2. vyhlášení politiky jako zveřejnění oficiálního záměru vedení;
  3. stanovení cílů a ukazatelů (v této fázi bude cílem implementace systému managementu, což může
Nahrávám...
Nahrávám...