dnes je 19.7.2024

Input:

Stanovení nákladu výrobní časové jednotky Nh (normohodiny) pro jednotlivé výrobní technologické operace jako podkladu pro stanovení výchozí ceny produktu (včetně kontrolní zpětné vazby)

20.7.2009, , Zdroj: Verlag Dashöfer

7.5.1 Stanovení nákladu výrobní časové jednotky Nh (normohodiny) pro jednotlivé výrobní technologické operace jako podkladu pro stanovení výchozí ceny produktu (včetně kontrolní zpětné vazby)

Ing. Ivor Poprach

Úvod

I v dnešní době existuje mnoho podniků, kde jsou ceny produktů tvořeny na základě odhadů, případně starších či neaktuálních propočtů, a to z mnoha důvodů. Tvorba správných cen produktů je nezbytná pro získání zakázek, o kterých je/bude v rámci portfolia produktů v podniku známo, jaký mají ekonomický efekt pro podnik.

Reálné náklady vstupů

Ceny produktů by měly být vždy stanoveny na základě co možná nejaktuálnějších informací o reálných nákladech vstupů - například výrobní časové jednotky, materiálů, dopravy, ale i zisku atd. Tento nákladový propočet se nejčastěji nazývá předkalkulace produktu. Pokud je výchozí cena produktu stanovená na základě předkalkulace produktu pro zákazníka zajímavá a podnik zakázku získá (začne s její výrobou), je nezbytné nastavit funkční kontrolní zpětnou vazbu, která potvrzuje (vyvrací) správnost předkalkulace - zpětnou vazbou se nejčastěji rozumí tzv. výsledná kalkulace.

Nahrávám...
Nahrávám...