dnes je 28.3.2024

Input:

Předmět, dokumenty, termíny, definice

12.8.2022, , Zdroj: Verlag Dashöfer

201
Předmět, dokumenty, termíny, definice

Ing. Monika Becková

Návod pro auditování a řízení programu auditů

V této lekci se budeme věnovat vlastnímu obsahu návodu ve Směrnici ISO 19011, a to dle pořadí jednotlivých kapitol. V této lekci se zaměříme na tři první kapitoly. Kde je to užitečné, doplníme o příklady z praxe nebo komentáře.

Pokud je v textu použito označení Směrnice bez dalšího upřesnění, myslí se tím ISO 19011.

Kapitola "Úvod" – širší přístup k auditování

V úvodu aktuálního vydání se dozvíme, že se tento dokument zaměřuje na interní audity (audity první stranou) a na audity prováděné organizacemi u externích poskytovatelů případně dalších externích zainteresovaných stran (audity druhou stranou). A dále, že směrnice může být použita jako dodatečný pokyn pro externí audity prováděné za účelem certifikace systémů managementu (audity třetí stranou, jinak prováděné dle požadavků ISO/IEC 17021-1 a dalších navazujících norem).

Oblast použití Směrnice ISO 19011:2018 je určena pro:

  • interní audit;

  • zákaznický audit;

  • audit jakékoli další externí zainteresované strany;

  • dodatečný pokyn pro audit třetí stranou – certifikační a/nebo akreditační audit, audit pro účely zákonů, předpisů apod.

Směrnice je určena pro širokou škálu potenciálních uživatelů počínaje auditory, přes organizace využívající systémy řízení, poradenské organizace, až po školení auditorů a certifikaci personálu ve školicích organizacích a certifikačních orgánech pro personál. Použití pokynů se bude lišit v závislosti na velikosti organizace a úrovni vyspělosti systému managementu, popřípadě účelu použití.

V úvodu se rovněž dozvíme, že díky velkému počtu norem používaných pro systémy managementu je i rozšířen přístup k auditování dle této Směrnice. Důsledkem je skutečnost, že audit může být prováděn podle různých kritérií, mezi něž patří zejména:

  • Požadavky normy / norem pro systémy managementu (jako je např. ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO/IEC 27001, ISO/IEC 20000-1 apod.)

  • Požadavky specifikované zainteresovanými stranami (zákazníky, vedením, vlastníkem, zadavatelem vývěrového řízení apod.)

  • Požadavky právních předpisů (zákon o odpadech, zákon o technických požadavcích na výrobky, zákoník práce apod.)

  • Požadavky na proces, výrobek, projekt (procesní audit, výrobkový audit, řízení projektu dle ISO 10006 apod.)

V úvodu jsou upřesněny typy auditů, pro které je norma určena,

Nahrávám...
Nahrávám...