XIII. "Pracovní instrukce 004/EMS – Odpady"
1.Účel
Tato pracovní instrukce stanoví pravidla pro řízení ochrany životního prostředí ve společnosti ABC, a to konkrétně pro oblast nakládání s odpady, jejichž je společnost ABC v rámci své podnikatelské činnosti původcem. Vymezuje pravidla pro předcházení vzniku odpadů a pro nakládání s nimi při dodržování ochrany životního prostředí, ochrany lidského zdraví a trvale udržitelného rozvoje a při omezování nepříznivých dopadů využívání přírodních zdrojů a zlepšování účinnosti tohoto využívání ve smyslu zákona o odpadech.
2.Oblast platnosti
Tato pracovní instrukce je závazná v rozsahu celé společnosti ABC pro zaměstnance i všechny pracovníky, kteří pracují ve prospěch společnosti a/nebo z jejího pověření, a v rámci této činnosti nakládají s odpady, ať s nebezpečnými, či ostatními.
3.Definice pojmů a zkratky
Definice pojmů:
-
Odpad: movitá věc, která se stala pro vlastníka nepotřebnou a vlastník se jí zbavuje s úmyslem ji odložit nebo byla vyřazena na základě zvláštního právního předpisu.
-
Nebezpečný odpad: odpad, jenž má jednu nebo více nebezpečných vlastností (viz podrobnosti v textu této pracovní instrukce).
-
Nakládání s odpady: shromažďování, sběr, výkup, třídění, přeprava a doprava, skladování, úprava, využívání a zneškodňování (v podmínkách společnosti ABC jde o shromažďování, případně dočasné skladování odpadů)
-
Původce odpadů: právnická nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání, při jejíž činnosti vznikají odpady.
Použité zkratky:
-
ILNO: identifikační list nebezpečného odpadu,
-
NO: nebezpečný odpad,
-
O: "ostatní" odpad vyjma nebezpečného,
-
OŽP: ochrana životního prostředí.
4.Příslušnosti
Ředitel společnosti:
-
odpovídá za plánování, uplatňování, zajišťování zdrojů a kontrolu systému řízení v oblasti OŽP včetně oblasti nakládání s odpady,
-
odpovídá za vyšetření neshod a jejich příčin.
Provozní ředitel:
-
odpovídá za dodržování požadavků právních předpisů, vnitřních směrnic společnosti, kontrolu dodržování požadavků v oblasti odpadového hospodářství,
-
odpovídá za včasnou objednávku odvozu odpadů z výroby.
Podnikový ekolog:
-
odpovídá za stanovení metodiky a pravidel v oblasti odpadového hospodářství včetně výběru vhodného dodavatele služeb,
-
odpovídá za zajištění souhlasu příslušného úřadu obce s rozšířenou působností k nakládání s nebezpečnými odpady,
-
odpovídá za vedení průběžné evidence odpadů a zpracování ročního hlášení o produkci odpadů (pokud je to relevantní),
-
odpovídá za zpracování plánu odpadového hospodářství (pokud je to relevantní),
-
odpovídá za evidenci a čtvrtletní hlášení o obalech (Eko-kom),
-
odpovídá za dodržování požadavků právních předpisů, vnitřních směrnic společnosti, kontrolu pracovníků i pracovišť v oblasti odpadového hospodářství.
Pracovník:
-
dodržuje pokyny v oblasti OŽP včetně odpadového hospodářství,
-
zúčastňuje se školení v oblasti OŽP,
-
dbá na prevenci znečišťování,
-
okamžitě oznamuje svému nadřízenému havarijní stavy.
5.Pracovní instrukce - popis procesu
Odpadové hospodářství
Společnost ABC sídlí v pronajatých prostorách. Likvidace odpadu podobného komunálnímu z kancelářských prostor je zabezpečena smlouvou o odvozu a likvidaci odpadů s oprávněnou osobou ("odpadářskou" firmou). Součástí smlouvy je pronájem kontejnerů (sběrných nádob) se stanoveným intervalem svozu na tříděný odpad:
-
papír,
-
plasty,
-
sklo,
-
komunální odpad.
V rámci výroby je likvidace odpadu řešena na základě objednávky oprávněné osoby ("odpadářské" firmy) vždy po naplnění příslušné sběrné nádoby (sběrného místa). O výběru příslušné firmy rozhoduje podnikový ekolog. Objednávku odvozu zajišťuje provozní ředitel.
Pracovníci společnosti ABC jsou vždy poučeni v rámci seznámení s pracovištěm o odpadovém hospodářství, resp. místech a způsobu ukládání odpadů, a jsou povinni jej dodržovat. Pro všechny pracovníky platí dále uvedené povinnosti.
Zásady odpadového hospodářství
Původce odpadů (= společnost ABC) je zejména povinen:
-
odpady zařazovat podle druhů a kategorií,
-
zajistit přednostní využití odpadů,
-
odpady, které sám nemůže využít nebo odstranit, převést do vlastnictví pouze osobě oprávněné k jejich převzetí,
-
ověřovat nebezpečné vlastnosti odpadů a nakládat s nimi podle jejich skutečných vlastností,
-
shromažďovat odpady utříděné podle jednotlivých druhů a kategorií,
-
zabezpečit odpady před nežádoucím znehodnocením, odcizením nebo únikem,
-
vést průběžnou evidenci o odpadech a způsobech nakládání s nimi, ohlašovat odpady a zasílat příslušnému správnímu úřadu pravdivé údaje; tuto evidenci archivovat po dobu 5 let.
Všichni pracovníci (včetně externích) jsou povinni:
-
předcházet vzniku odpadů,
-
na místě vzniku odpadů třídit odpady,
-
manipulovat s odpady tak aby nedošlo k ohrožení zdraví jich samotných, okolí a k poškození ŽP,
-
nemíchat jednotlivé druhy odpadů či olejů,
-
shromažďovat vzniklé odpady do určených shromažďovacích prostředků,
-
v případě vzniku nového druhu odpadu, nedostatku shromažďovacích prostředků, jejich špatného technického stavu, poškození značení aj. upozorní přímého nadřízeného,
-
neznečišťovat okolí shromažďovacích prostředků,
-
řídit se pokyny uvedenými v ILNO, používat při manipulaci s odpady ochranné pracovní pomůcky,
-
v případě úniku nebezpečných odpadů okamžitě zamezit šíření a postupovat v souladu s údaji v ILNO,
-
o úniku, havárii informovat vedoucího pracoviště.
Shromažďování odpadů
Pro zabezpečení třídění odpadů je nezbytné označovat všechny shromažďovací prostředky tak, aby bylo na první pohled zřejmé, na jaký druh odpadu je tento prostředek je určen.
Jako shromažďovací prostředky nebezpečných odpadů mohou sloužit zejména speciální nádoby, kontejnery, obaly, jímky a nádrže, které splňují technické požadavky kladené na shromažďovací prostředky nebezpečných odpadů příslušnými právními předpisy.
Shromažďovací prostředky odpadů musejí splňovat základní technické požadavky dle zákona o odpadech. Při volbě shromažďovacího místa nebo umístění shromažďovacího prostředku musí být zohledněny otázky bezpečnosti při jeho obsluze, požární bezpečnosti, jeho dostupnosti a možnosti obsluhy mechanizačními a dopravními prostředky. V blízkosti shromažďovacího prostředku nebezpečného odpadu nebo shromažďovacího místa nebezpečného odpadu nebo na nich musí být umístěn identifikační list shromažďovaného odpadu. Je zde zakázáno kouřit, svařovat apod., aby se předešlo zahoření odpadů.
Na shromažďovacím prostředku nebezpečného odpadu musí být uvedeno katalogové číslo a název shromažďovaného nebezpečného odpadu a jméno a příjmení osoby odpovědné za obsluhu a údržbu shromažďovacího prostředku.
Nebezpečný odpad:
Jedná se o takový odpad, který má jednu nebo více z uvedených nebezpečných vlastností:
Nebezpečné odpady musejí být již při shromažďování označeny identifikačními listy nebezpečných odpadů (ILNO) – viz vzor v příloze této pracovní instrukce.
Před vznikem nebezpečného odpadu musí být zajištěn souhlas příslušného úřadu obce s rozšířenou působností k nakládání s ním.
Vedení průběžné evidence
Všichni pracovníci jsou povinni předat doklady o odvozu a likvidaci odpadů oprávněnou osobou podnikovému ekologovi. Ten je spolu s údaji o pravidelném odvozu zařadí do průběžné evidence odpadů, kterou vede elektronicky na serveru G:/x... – viz vzor v příloze této pracovní instrukce. Na začátku kalendářního roku zpracuje celkové hlášení o produkci odpadů za rok předchozí…