Provozovatelé podniků musejí vypracovat strategický integrační plán, aby z dlouhodobého hlediska optimalizovali své výrobní procesy.
Moderní automatizační technologie transformují prostředí na výrobu potravin. Pomocí nových vymožeností lze zmírňovat bezpečnostní rizika, zvyšovat míru produktivity, zkracovat délku prostojů a zlepšovat úroveň kvality a spolehlivosti.
Tato řešení samozřejmě vyžadují počáteční kapitálové investice, ale dlouhodobou návratnost investic je těžké ignorovat. Dobrou zprávou je, že zavádění technologií je s každým dalším rokem levnější a jednodušší. Přestože se bariéra postupně zmenšuje, výrobci stále čelí další výzvě: Co se stane, když tyto sofistikované systémy budou někdy v budoucnu potřebovat údržbu nebo opravu?
Podle amerického Úřadu pro statistiku trhu práce se průměrná fluktuace ve zpracovatelském průmyslu pohybuje kolem 40 %. Jak z údajů vyplývá, najímání, školení a udržení kvalifikovaných technických pracovníků, kteří jsou schopni obsluhovat automatizované zpracovatelské linky v podniku, není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.
Systémový integrátor (SI) může společnostem pomoci dosáhnout jejich cílů pomocí komplexních řešení. V systémovém integrátorovi můžete nalézt partnera, který je schopen nabídnout osvědčené nápady, jak zmírnit rizika a zvýšit tak výkon nových i stávajících procesů.
NahoruJak si vybrat kvalifikovaného systémového integrátora
Prověřování kvalifikovaných odborníků na pozici SI představuje náročný a velmi důležitý proces. Největší hodnota spočívá v navázání spolupráce s integrátorem, který dokáže vyhodnotit jedinečnost příslušného systému, posoudit uspořádání a cíle objektu a vypracovat na míru šitou dlouhodobou strategii integrace systémů a technologií, jež umožňuje dosažení vytyčených výkonnostních cílů.
Zamyslete se nad následujícími otázkami, které vám můžou pomoci lépe se rozhodnout při výběru systémového integrátora:
- Je integrátor schopen doložit seznam realizovaných projektů nebo klientů a konkrétní příklady problémů, které pomohl překonat?
- Porozuměl krátkodobým – a dlouhodobým – cílům společnosti a podniku?
- Jaká je jeho metodika implementace?
- Má konzistentní tým? Kdo do něj patří?
- Nabízí podporu při zahájení provozu? A v jakém rozsahu?
- Jak řeší následné předávání znalostí o systému pracovníkům podniku?
- Jak přistupuje ke způsobu migrace složitého systému za předpokladu minimálních prostojů výrobních procesů?
Provozovatelé se také musejí mít na pozoru před SI, kteří chtějí provádět rozsáhlé změny bez ohledu na stávající procesy, provoz a personál. Každé jejich doporučení, zejména pokud se týká úpravy stávajících výrobních standardů, musí mít své opodstatnění a SI by měl být připraven je podrobně vysvětlit všem zúčastněným stranám.
NahoruJak mohou podniky, které zavádějí automatizaci, minimalizovat prostoje spojené s prováděním údržby?
Automatizace je nedílnou součástí konkurenční výhody moderních provozoven. Kromě toho, že robotická a automatizační řešení umožňují rychlou propustnost, mohou pomoci minimalizovat problémy ve výrobě, jež vyplývají z kolísajících faktorů, jako jsou dostupnost pracovní síly, vývoj dodavatelských řetězců a cena materiálů. I malé úpravy mohou vést k významným úsporám a vyšší návratnosti investic.
Pokud některá technologie selže, existují proaktivní strategie, které mohou podniky integrovat, aby se zmírnila rizika a zkrátily prostoje. Proaktivní přístup je obecně osvědčeným postupem, ale je obzvláště užitečný při provozování zařízení využívajících sofistikované systémy a automatizaci.
NahoruZapojte klíčové pracovníky a techniky v dostatečném časovém předstihu
Když se majitelé pouštějí do nového projektu – ať už jde o stavbu něčeho nového, rozšíření nebo modernizaci – často se tak intenzivně soustředí na aspekty návrhu a výstavby, že neberou v úvahu zdroje potřebné pro podporu a údržbu běžného provozu zařízení.
Společnosti často najímají a školí pracovníky mechanické a technické kontroly až ve chvíli, kdy je třeba zahájit výrobu. Takový časový harmonogram vytváří nezamýšlené mezery ve znalostech, které mohou zpomalit proces náběhu, protože zásadní poznatky se vyměňují ve fázích návrhu, spouštění a instalace.
Začlenění klíčových pracovníků obsluhy a údržby do raných fází a možnost poskytnout jim podněty ke zlepšování procesů a provozu může být velmi přínosné. Koncepce automatizace je stále náročnější z hlediska údržby a provozu. Proč byste nechtěli, aby zaměstnanci přesně věděli, jak je nové zařízení postaveno a zapojeno, ještě než se objeví problémy? S tímto přístupem již budete mít vyškolený a znalý personál, který může bez prodlení zajišťovat podporu zařízení, jakmile bude dokončena fáze uvedení do provozu.
NahoruPostupný přechod na digitální dokumentaci
Převedení podniku na digitální prostředí vyžaduje vynaložení určité dávky úsilí. Existuje mnoho podniků, kde provozovatelé stále používají k vedení záznamů papír a tužku. Pokud se vyskytne problém, může osobě řešící obtíže trvat mnoho hodin, než najde správné dokumenty a než protřídí stohy papírů, aby zjistila, co se pokazilo. A co hůř! Nalezený rukopis může být nečitelný. Výpadek při řešení takovýchto administrativních problémů může podnik stát miliony dolarů.
Přechod z analogové na digitální automatizaci přináší řadu výhod, například umožňuje personálu lépe řešit a odstraňovat problémy v kritických okamžicích. Zároveň dovoluje
systémům pro realizaci výroby (MES) shromažďovat a analyzovat data a tím vytvářet podrobné diagnostické zprávy, které mohou přesně…