dnes je 9.5.2025

Input:

Hodnocení Průmyslu 4.0: Postupujete dostatečně rychle?

13.2.2024, Zdroj: Vše o průmyslu (https://www.vseoprumyslu.cz/)

Přestože se pojmy Průmysl 4.0 a digitální transformace často zaměňují, jedná se o odlišné koncepty; pochopit rozdíly mezi nimi může organizacím pomoci oba implementovat efektivněji.

Pokrok v oblasti automatizačních technologií mění výrobní prostředí. Tyto iniciativy chytré výroby, obecně označované jako „Průmysl 4.0“ nebo někdy „digitální transformace“, spojují fyzické a kybernetické systémy; účelem je zvýšení výkonnosti, efektivity, udržitelnosti, bezpečnosti a konkurenční výhody.

Termín Průmysl 4.0 vznikl v roce 2011 a je připisován německé vládní strategii, která byla v daném roce představena na veletrhu Hannover Messe.

Za dvanáct let se toho ve výrobě hodně změnilo. V mnoha případech se změnily a posunuly základní principy Průmyslu 4.0, které byly přehodnoceny společně s potřebami průmyslu. Například umělá inteligence a strojové učení (AI/ML) budou pravděpodobně hrát v každodenní činnosti každého z nás větší roli, než jsme si v roce 2011 dokázali představit.

V jiných ohledech se však nepřizpůsobujeme dostatečně rychle, a to kvůli tomu, jak se díváme na Průmysl 4.0 a co skutečně znamená.

Je to Průmysl 4.0, nebo digitální transformace?

Tyto dva pojmy se často zaměňují, ale je mezi nimi důležitý rozdíl.

Průmysl 4.0 znamená využívání digitálních platforem, produktů a služeb k získání konkurenční výhody, podobně jako tomu bylo u parních strojů, montážních linek a průmyslových robotů v předchozích průmyslových revolucích. Jedná se o nové a účinné nástroje, ale důraz není nutně kladen na změnu chování jednotlivců, kteří tyto nástroje používají.

Digitální transformace je výraznější změnou, která ovlivňuje způsob podnikání – je to stejně tak změna myšlení jako zavádění nových technologií. 

Digitální technologie, digitalizace a digitální transformace – v čem se liší?

Může být nejasné, co digitální transformace skutečně znamená, a proto je důležité zvážit jednotlivé kroky na této cestě (obrázek 1).

Převod analogových souborů do digitální podoby a jejich sdílení v rámci celé organizace je jednoznačným prvním krokem, který již mnoho organizací začalo realizovat. Ve skutečnosti se mnoho organizací do této praxe pustilo ještě předtím, než jsme začali chápat „Průmysl 4.0“ jako koncept. Lze jej snadno implementovat, ale z hlediska celkové cesty k digitální transformaci má relativně malý dopad.

Dalším krokem je digitalizace. Představte si stávající pracovní postup, například obchůzku výrobní haly se zápisníkem v ruce a provádění kontrol. Pokud tento příklad digitalizujeme, pak inspektoři mohou k zápisu dat využívat tablety, ba dokonce nosit technologie rozšířené reality, jako jsou chytré brýle. Tyto technologie usnadňují technikům a inspektorům přístup k dokumentaci a záznam měření, odečtů a pozorování ve formě poznámek, fotografií a videí. Všechny tyto informace lze přiřadit ke konkrétním místům, což značně zjednodušuje zpracování zprávy.

CTL2307 MAG2 F2 I4.0 ISA FIG1Obrázek 1: Digitalizace je mezistupněm na cestě k digitální transformaci, který zahrnuje převzetí stávajícího pracovního postupu, jako je obchůzka výrobní haly se zápisníkem v ruce, a jeho rozšíření o technologie, jako jsou tablety nebo brýle s rozšířenou realitou, které technikům a kontrolorům usnadňují přístup k dokumentaci a záznam měření (viz obrázek)

Ale stále ještě závod obcházíme. Stále zaznamenáváme data. Stále vytváříme zprávu. Práce technika se příliš neliší od předchozího stavu.

Posledním krokem je skutečná digitální transformace, kdy digitální nástroje zásadně mění a navíc zlepšují způsob, jakým organizace vykonává svou činnost. Člen představenstva ISA nedávno vyprávěl příběh o tom, jak jeden provozovatel ropné a plynárenské společnosti začal využívat ML k identifikaci koroze na svých těžebních plošinách na moři pomocí analýzy obrazu. Systém ML využívá snímky pořízené po celém objektu pro technické a provozní účely k identifikaci potenciálních oblastí koroze, čímž se snižuje potřeba klasické manuální kontroly s její potenciálně zkreslenou analýzou.

V tomto scénáři může algoritmus ML také identifikovat případné problémy, které by se jinak při rozsáhlé manuální kontrole mohly přehlédnout. Když už tým kontrolorů a techniků nemusí osobně procházet celý závod, získá více času a energie na hledání co nejefektivnějších způsobů, jak odstraňovat a řešit problémy, které byly na strojích identifikovány. 

Lidé a kultura

Digitální transformace není projekt. Je to cesta.

A přestože jsem měla to potěšení pracovat po boku mnoha odhodlaných a pro věc zapálených techniků, není to něco, co by dokázal realizovat jeden člověk.

Tato cesta zahrnuje mnohem víc než jen zavádění nových technologií. Zahrnuje lidi a kulturu organizace, stejně jako její stávající a plánované obchodní schopnosti. A

Nahrávám...
Nahrávám...