dnes je 9.5.2025

Input:

Nová éra duševního zdraví v práci

4.5.2022, Zdroj: iso.org (https://www.iso.org/)

Pandemie COVID-19 si vybrala svou daň na našem emocionálním a duševním zdraví. Přestože byl dopad zničující, podnítil také pozitivní změny ve světě práce.

Vzhledem k tomu, že krize COVID-19 pokračuje, předpověď pro světovou ekonomiku vypadá skutečně chmurně. Mezinárodní organizace práce (ILO) ve své zprávě World Employment and Social Outlook: Trends 2022 varuje před „nejistým oživením“, protože pandemie nadále významně ovlivňuje trhy práce .

Očekává se, že celosvětová nezaměstnanost zůstane nad úrovněmi před COVID-19 minimálně do roku 2023, přičemž zpráva také naznačuje, že celkový dopad na zaměstnanost by mohl být výrazně vyšší, protože mnoho lidí během pandemie opustilo pracovní sílu. Očekává se, že v roce 2022 zůstane celosvětová míra participace pracovní síly o 1,2 procentního bodu nižší než v roce 2019, neboli ekvivalent 52 milionů pracovních míst na plný úvazek. Toto snížení odráží dopad pandemie na svět práce a nejistotu, s níž se zaměstnavatelé a zaměstnanci potýkají v bezprostřední budoucnosti.

SPOLEČNÉ JEDNÁNÍ 

Jednou stříbrnou ozdobou mezi všemi narušeními je, že pandemie pomohla zvýšit povědomí o důležitosti duševního zdraví na pracovišti. K vyřešení tohoto problému byly vyvinuty nové směrnice a normy, které mají zaměstnavatelům pomoci vytvořit správné prostředí pro fyzickou a duševní bezpečnost jejich pracovníků, bez ohledu na to, zda se práce provádí na místě nebo online z domova. V souladu se sloganem MOP „Jednejme společně“ je ISO průkopníkem ve spolupráci s odborníky po celém světě na rozpoznání, vývoji a implementaci norem pro zvýšení a udržení bezpečnosti při práci.

ISO 45003 , celosvětová norma poskytující praktické pokyny pro řízení psychologického zdraví na pracovišti, je nejnovějším přírůstkem do řady ISO o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci (OH&S). Jeho primárním účelem je definovat psychosociální rizika a vytvořit rámec řízení, který je uznává jako hlavní výzvy pro zdraví, bezpečnost a pohodu při práci. 

Organizace hrají významnou roli při odstraňování psychosociálních rizik. 

Psychosociální rizika jsou faktory při navrhování nebo řízení práce, které zvyšují riziko pracovního stresu a mohou vést k psychické nebo fyzické újmě. Mohou zahrnovat organizaci práce, sociální faktory, jako je nadměrná pracovní doba, špatné vedení nebo šikana, stejně jako fyzické aspekty pracovního prostředí, vybavení a vystavení nebezpečným úkolům. Mohou být přítomni ve všech organizacích a napříč všemi sektory.

VLIV NA ZDRAVÍ 

Psychosociální rizika se mohou vyskytovat ve vzájemné kombinaci nebo být umocněna jinými riziky. Psychosociální riziko souvisí s potenciálem těchto nebezpečí negativně ovlivnit zdraví, bezpečnost a pohodu jednotlivce, stejně jako výkonnost a udržitelnost organizace. ISO již dlouho uznává důležitost toho, aby psychosociální rizika byla řízena způsobem konzistentním s ostatními riziky prostřednictvím systému řízení BOZP. ISO 45003 představuje pozitivní krok směrem k pohodě zaměstnanců s integrovaným přístupem, který snadno zapadá do širších obchodních procesů organizace.

Psychosociální rizika ovlivňují jak psychické zdraví a bezpečnost, tak zdraví, bezpečnost a pohodu při práci v širším měřítku. Psychosociální rizika jsou také spojena s ekonomickými náklady pro organizace a společnost. Negativní důsledky pro pracovníky mohou zahrnovat špatné zdraví a související stavy (např. kardiovaskulární onemocnění, muskuloskeletální poruchy, diabetes, úzkost, deprese, poruchy spánku) a související špatné zdravotní chování (např. zneužívání návykových látek, nezdravé stravování), plus snížená spokojenost s prací, oddanost a produktivita . Přiměřené řízení psychosociálních rizik může pozitivně působit na celkovou pohodu a pracovní výkon zaměstnance.

Dopad psychosociálních rizik pro organizaci zahrnuje zvýšené náklady v důsledku nepřítomnosti v práci, fluktuaci, sníženou kvalitu produktů nebo služeb, nábor a školení, vyšetřování na pracovišti a soudní spory a také poškození dobrého jména organizace. Ačkoli mnoho faktorů může určovat povahu a závažnost výsledků, organizace hrají významnou roli při eliminaci psychosociálních rizik nebo minimalizaci rizik.  

PARTNEŘI PRO ZDRAVÍ 

Efektivní řízení psychosociálních rizik pomocí standardů může přinést mnoho výhod, jako je lepší zapojení pracovníků, zvýšená produktivita, zvýšená inovace a

Nahrávám...
Nahrávám...