101
Význam, hlavní principy, struktura normy ČSN EN ISO 19011:2019
Ing. Monika Becková
Vítáme Vás v první lekci on-line kurzu Přípravný kurz pro auditora dle normy ISO 19011. Nejprve si shrneme důležité body normy ISO 19011 a následně představíme její strukturu, terminologii a požadavky. V dalších lekcích se budeme podrobně věnovat jednotlivým částem této normy. Jednotlivé lekce jsou obohaceny o příklady a vzory.
NahoruObecně
Směrnici ISO 19011 vydala Mezinárodní organizace ISO (the International Organization for Standardization), přesněji její komise ISO / PC 302. Současná verze ČSN EN ISO 19011:2019 této směrnice je již třetím vydáním této v systémech managementu velmi často využívané směrnice.
Nejnovější verze byla koncipována tak, aby se přiblížila struktuře standardů systémů řízení, jejichž poslední verze mají téměř stejnou strukturu, základní požadavky a společné termíny a základní definice. V důsledku toho bylo zapotřebí zvážit ještě širší přístup k auditům systémů managementu než dosud a poskytnout pokyny, které jsou v obecnější rovině. Tato směrnice usnadňuje přístup k auditům systémů managementu a poskytuje obecné a flexibilní pokyny.
NahoruK čemu je dobré použít ISO 19011?
ISO 19011 poskytuje návod pro řízení programu auditů, plánování a provádění auditů systémů managementu, pro způsobilost a hodnocení auditora a auditorského týmu. (Je nutno však říci, že pokud jde o návody, jak auditovat, není tato Směrnice jediným použitelným návodem, v závěru této lekce najdete další možnosti, kde lze získat v tomto směru inspiraci.)
Směrnice je určená pro AUDITOVÁNÍ SYSTÉMŮ MANAGEMENTU obecně (dokonce lze říci pro AUDITOVÁNÍ obecně).
Pokyny ohledně auditování uvedené ve Směrnici jsou určeny organizacím všech typů a velikostí, jsou použitelné pro audity různého zaměření dle různých kritérií, včetně těch, které provádějí velké auditorské týmy, obvykle ve větších organizacích, až po ty, které činí jednotliví auditoři, ať už ve velkých nebo malých organizacích. Jsou použitelné pro účely:
-
Vydání vlastního prohlášení (sebehodnocení, self-assessment),
-
Ověření splnění požadavků norem (auditování první, druhou nebo třetí stranou),
-
Výcviku auditorů,
-
Certifikace auditorů.
Obecné pokyny ve Směrnici by měly být samozřejmě vždy přizpůsobeny "na míru" konkrétnímu předmětu, složitosti a rozsahu programu auditů. Na tomto účelu se nic nemění ani s revizí normy.
Dokument nestanovuje žádné požadavky. Jedná se o pokyny, resp. návod pro proces auditování, založený na principech v kapitole 4 a rozpracovaný do pokynů v kapitolách 5 až 7.
NahoruVývoj "auditovací" normy
Jednotlivé články ČSN EN ISO 19011:2019 se souhrnným komentářem k praktické aplikaci postupně projdeme v dalších lekcích tohoto kurzu. Nyní tedy pouze stručný přehled nejvýznamnějších historických změn, ke kterým došlo při přechodu z druhé verze na třetí verzi: