dnes je 7.9.2024

Input:

Jsou systémy energetického managementu a norma ISO 50001 cestou k zelené ekonomice?

14.8.2024, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.2.159
Jsou systémy energetického managementu a norma ISO 50001 cestou k zelené ekonomice?

Ing. Pavla Blackmore

Organizace vnímají a velmi se zajímají o udržitelnost v hospodaření, ovšem ještě je potřebné důkladné pochopení toho, co to znamená a důležité je ukázat konkrétní možnosti, jak jednotlivé požadavky v ESG a v udržitelnosti naplňovat. Pro mnoho podniků razí cestu vpřed standardy a procesy prostřednictvím třeba ISO 50 001, tedy systémů energetického managementu.

Co je to zelená ekonomika?

Organizace spojených národů definuje zelenou ekonomiku jako nízkouhlíkové, efektivní a sociálně inkluzivní zdroje. Zelená ekonomika vyžaduje energetickou transformaci a investice z veřejného i soukromého sektoru. Investice do zelené ekonomiky musí být realizovány prostřednictvím politické a regulační reformy v oblasti daní a rozvoje technologií iniciovaných průmyslem a podpořeny infrastrukturou a stabilními zdroji financování.

Jaká je tedy praktická možnost, jak v organizacích ušetřit náklady na energii, aktivně vyvíjet udržitelnější výrobky a služby, aby postupně snižovaly spotřebu energie, a zvyšovat energetickou účinnost a reagovat tak na změnu klimatu?

Jak systém energetického managementu pomáhá

Systém energetického managementu (EnMS) je proces hodnocení spotřeby energie, stanovení energetických cílů a optimalizace využití energie tak, aby její výkonnost dosahovala efektivity a byla přínosem pro udržitelnost životního prostředí.

Proces energetického managementu zahrnuje:

identifikaci spotřeby energie

shromažďování a analýzu údajů o energii

přezkoumání možných zdrojů energie

úsporné funkce s proveditelnými opatřeními ke zlepšení

zaznamenávání procesu řízení

Systémy energetického managementu se široce uplatňují v různých průmyslových odvětvích, zejména u velkých uživatelů energie, jako jsou elektrárny nebo výrobní odvětví s velkým množstvím emisí skleníkových plynů.

Kde přichází na řadu norma ISO 50001

ISO 50001 Energy Management System je celosvětově uznávaná norma pro energetický audit a certifikaci systému energetického managementu. Certifikace poskytuje podnikům rámec pro vybudování systému energetického managementu a vytvoření proveditelné a auditovatelné energetické strategie.

Norma ISO 50001 platí pro všechna průmyslová odvětví bez ohledu na typ, velikost, využití nebo činnosti zahrnující spotřebu energie. Společnosti mohou vytvořit, zavést a přezkoumávat energetickou politiku organizace pomocí cyklu plánuj-udělej-kontroluj-jednej (PDCA) a systematických přístupů k dosažení energetických cílů a v konečném důsledku k realizaci energetické účinnosti.

Stejně jako u jiných norem ISO se musí vrcholové vedení organizace zavázat k energetické politice a zajistit realizaci a úspěšnost systému energetického managementu. Norma ISO 50001 rovněž vyžaduje dokumentaci energetické politiky, kritérií, hodnocení, implementace, auditu a nápravných opatření. Normu ISO 50001 lze začlenit do systému řízení podle norem ISO 9001 (systém řízení kvality) nebo ISO 14001 (systém environmentálního řízení), aby se zlepšilo environmentální řízení organizace.

Sladění energetického managementu s legislativou podle normy ISO 50001

Certifikace podle ISO 50001 sice není povinná, nicméně regulační orgány v oblasti životního prostředí uznávají akreditovanou certifikaci podle ISO 50001 jako úspěch při plnění požadavků na systém hospodaření s energií.

Směrnice Evropské unie 2012/27/EU o energetické účinnosti, novelizovaná v roce 2018, stanovuje opatření k dosažení cílů energetické účinnosti do roku 2020 a 2030. Tato směrnice z roku 2012 vyžaduje, aby velké podniky s více než 250 zaměstnanci a obratem vyšším než 50 milionů EUR a/nebo bilanční sumou vyšší než 43 milionů EUR prováděly energetický audit alespoň jednou za čtyři roky.

Členské státy by měly rovněž zvážit příslušné evropské nebo mezinárodní normy, jako je EN ISO 50001 Systém managementu hospodaření s energií, EN 16247-1 (Energetický audit) nebo EN ISO 14000 (Systém environmentálního managementu), aby mohly vypracovat domácí programy pro společnosti, které podléhají povinnému energetickému auditu.

Podniky mohou být od energetického auditu osvobozeny, pokud zavedou systém hospodaření s energií nebo systém environmentálního managementu podle evropských nebo mezinárodních norem a jsou certifikovány notifikovaným orgánem. V Německu mohou společnosti rovněž využít daňovou úlevu za zavedení systému energetického managementu v souladu s normou EN ISO 50001.

Systém energetického managementu jasně definuje kroky vedoucí k udržitelnosti

Dosáhnout uhlíkové neutrality je náročný cíl, ale není nesplnitelný. Systémy energetického managementu a norma ISO 50001 osvětlují jasné kroky, jak k němu dospět. Energetický audit, který prověří spotřebu energie a přezkoumá možnosti zlepšení energetických ztrát nebo plýtvání ve výrobním procesu, může společnostem poskytnout plán a cíl pro energetický management.

Podporou udržitelného výrobního procesu s energetickou účinností, který sníží spotřebu zdrojů, odpadu a energie, budete na cestě k zelené ekonomice a připraveni rozšířit tuto energetickou účinnost na další provozní aspekty.

Jak můžete účinně podporovat udržitelnost v oblasti řízení energie v energetickém managementu?

  1. Zhodnoťte svou současnou situaci
  2. Stanovte si cíle a naplánujte opatření
  3. Realizujte svůj akční plán
  4. Vzdělávejte a motivujte své zaměstnance
  5. Zapojte a informujte své zákazníky a zúčastněné strany
  6. Vyhodnocujte a zlepšujte svou výkonnost

1. Zhodnoťte svou současnou situaci

Prvním krokem je provedení energetického auditu nebo posouzení vašeho současného provozu a zařízení energetického systému. To vám pomůže identifikovat vaše zdroje energie, spotřebu, náklady a možnosti zlepšení. Ke srovnání vaší energetické náročnosti a porovnání s průmyslovými standardy a osvědčenými postupy můžete použít nástroje, které jsou na trhu k dispozici. Můžete si také najmout profesionálního energetického auditora nebo konzultanta, který vám s tímto procesem pomůže.

Bez pochopení výchozího stavu je téměř nemožné stanovit cíle, sledovat výkonnost a prokázat pokrok.

Pro plánování změn a růstu můžete navrhnout infrastrukturu tak, aby podporovala nejen současné potřeby, ale také plánovaný, předvídatelný růst, a vyjádřit to v konkrétních číslech a plánu růstu, což je pro udržitelnou investici zásadní.

Pro podporu udržitelnosti v oblasti hospodaření s energií je zásadním přístupem integrace obnovitelných zdrojů energie, příkladem může být solární a větrná energie. Investováním do čistých možností získávání energie a jejich využíváním mohou společnosti výrazně snížit svou uhlíkovou stopu a závislost na neobnovitelných zdrojích energie. Tento posun nejen podporuje odpovědnost k životnímu prostředí, ale může

Nahrávám...
Nahrávám...