dnes je 20.4.2024

Input:

Komentář k zákonu č. 265/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 90/2016 Sb.

21.9.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.2.47
Komentář k zákonu č. 265/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 90/2016 Sb.

Ing. Lukáš Turza

Aktuální dění v oblasti posuzování shody - novelizace - zákon č.265/2017 Sb.

Od 1. 9. 2017 nabyla účinnosti novelizace zákona na posuzování shody stanovených výrobků, kde jsou hlavní změnou tři oblasti, které si zde v krátkosti rozebereme. Novela počítá se zajištěním ochrany zdraví, majetku a bezpečnosti a také s omezením nabídky výrobků, které nevyhovují stanoveným požadavkům. Novela zajišťuje přizpůsobení zákona třem novým nařízením Evropského parlamentu a Rady.

První oblast je rozšíření a změna směrnic dle nové legislativy NLF a převod směrnic na Evropská nařízení. Daná oblast zasáhla hlavně spotřebiče plynných paliv, osobní ochranné pomůcky a lanové dráhy.

Druhá oblast se týká změn především v zákonech o posuzování shody, kde byly změněny některé výrazy a definice.

Novela zákona č. 90/2016 Sb.

Adaptace čs. právního řádu na nové přímo účinné právní předpisy EU (lanové dráhy, osobní ochranné prostředky a spotřebiče plynných paliv) – přechod z působnosti zákona č. 22/1997 Sb. na zákon č. 90/2016 Sb.

  • EU prohlášení o shodě se vyhotovuje v českém jazyce a rovněž v jazycích, které požadují členské státy, ve kterých je výrobek uváděn nebo dodáván na trh (ne nutně v úředním jazyce).

  • Novela zavádí pravidlo, že prohlášení o shodě se bude vypracovávat v požadovaném jazyce členského státu, nikoli nutně v jeho úředním jazyce, protože požadovaný jazyk nemusí být vždy tím úředním.

  • Do zákona č. 90/2016 Sb. byly rovněž doplněny definice pojmu “uvedení do provozu“ pro účely posuzování shody tlakových zařízení:

§ 43 Pro účely posuzování shody se rozumí:

a) sestavou několik tlakových zařízení sestavených výrobcem tak, že představují ucelenou funkční jednotku,

b) uvedením do provozu "první použití tlakového zařízení nebo sestavy jejich uživatelem."

  • Odkazuje-li přímo použitelný předpis Evropské unie v oblasti osobních ochranných prostředků [11] na příslušný vnitrostátní orgán, je tímto orgánem v České republice orgán dozoru.

Česká agentura pro standardizaci jako příspěvková organizace se sídlem v Praze

Poslední fáze se týká hlavně standardizace, kde nastává opět obrození a zlepšení vydávání norem.

V současné době zajišťuje tuto činnost Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví.

Norma je směrnice či pravidlo, které je nutné dodržovat, jeho dodržování je závazné.

Co se týče technických norem, tak ty přesně zaručují, že je výrobek vyroben podle požadovaných vlastností, provedení a podle požadovaného tvaru a že je postup práce opravdu uskutečněn tak, jak má být uskutečněn.

Všechny normy jsou k dispozici na úřadě.  Na internetu mohou být zveřejněny pouze normy, které se týkají změn či úplně nových norem.

Zveřejnění jiných norem je trestné a nezákonné.

S novelizací zákona se objevuje nově Česká agentura pro standardizaci, která má zlepšit reputaci a úroveň norem. Tato agentura bude mít na starosti soukromoprávní činnosti související s tvorbou, vydáváním a distribucí technických norem. Řídit ji bude generální ředitel jmenovaný a odvolávaný ředitelem úřadu.

Nový název Česká agentura pro standardizaci by měla pomoc i neodborné veřejnosti se seznámením s technickými předpisy a normami.

Nyní se čeká pouze na založení České agentury pro standardizaci.

Pravomoci Agentury jsou následující:

Agentura je oprávněna vybírat úplatu za odborné činnosti, jež vykonává. Tyto činnosti a výše úplaty jsou stanoveny v ceníku, který vydává Úřad prostřednictvím věstníku Úřadu. Náklady na tvorbu českých technických norem hradí ten, kdo požaduje jejich zpracování. Náklady na tvorbu českých technických norem, především českých technických norem přejímajících evropské normy, zpracovaných na základě požadavku ministerstev nebo jiných ústředních správních úřadů a náklady spojené s členstvím v mezinárodních a evropských normalizačních organizacích hradí stát.

Odkaz:

Příslušné zákony lze nalézt na webu ÚNMZ na adrese: http://www.unmz.cz/urad/pravni-predpisy-r27

Historický vývoj zákonů o posuzování shody stanovených výrobků při jejich dodávání na trh

Posuzování shody stanovených výrobků je upraveno v zákoně č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů, jakož i v nařízeních vlády, vydanými k jeho provedení. Tato právní úprava, pokud jde o posuzování shody výrobků, ale neřeší veškeré aspekty pro uplatňování NLF pro uvádění výrobků na trh, ani řádnou aplikaci připravovaných přímo použitelných předpisů Evropské unie upravujících právní rámec pro uvádění stanovených výrobků na trh a věcně příslušné vnitrostátní orgány nemají stanovenou působnost v potřebném rozsahu pro rozšíření NLF na nové oblasti. Transpozice upravených směrnic do nařízení vlády podle stávajícího zákona č. 22/1997 Sb. by byla komplikovaná a v některých případech i nemožná.

Nový legislativní rámec (NLF) byl zpracován pro zlepšení situace v odstraňování překážek obchodu na jednotném trhu a má být i rámcem pro budoucí právní předpisy.

Zákon č. 22/1997 Sb. vznikal v době, kdy bylo zapotřebí přiblížit systém posuzování shody postupům uplatňovaným v EU, a to ještě před vstupem ČR. Směrnice publikované v rámci přechodu koncepce EU na NLF se značně liší od zažitého systému, na kterém je založen zákon č. 22/1997 Sb. Tyto postupy doznaly v průběhu existence zákona výrazných změn; proto byl zákon již třináctkrát novelizován. Přesto je nutné stávající právní rámec zachovat pro oblast výrobků, u nichž dosud nebylo na úrovni EU provedeno přizpůsobení NLF, stejně jako pro neharmonizované výrobky.

Přehodnocení stávajícího systému regulace založeného na směrnicích tzv. nového přístupu věnovaly orgány EU úsilí od roku 2003. Cílem bylo vytvořit vhodný a účinný regulační model umožňující inovaci technologií a posílení konkurenceschopnosti evropského průmyslu, který se v rámci NLF promítl do tří zásadních dokumentů:

  • Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 764/2008, kterým se stanoví postupy týkající se uplatňování některých vnitrostátních technických pravidel u výrobků uvedených v souladu s právními předpisy na trh v jiném členském státě a kterým se zrušuje rozhodnutí č. 3052/95/ES (dále jen evropské NV č. 764),

  • Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 765/2008, kterým se stanoví požadavky na akreditaci a dozor nad trhem týkající se uvádění výrobků na trh a kterým se zrušuje nařízení (EHS) č. 339/93 (dále jen evropské NV č. 765) a

  • Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 768/2008/ES o společném rámci pro uvádění výrobků na trh a o zrušení rozhodnutí Rady 93/465/EHS (dále jen rozhodnutí č. 768).

V březnu 2014 bylo v úředním věstníku EU publikováno 8 sektorových směrnic v rámci tzv. alignmentu - formálního přizpůsobení právní úpravy zásadám NLF, bez vlivu na samotné technické požadavky.

Jedná se o tyto směrnice:

  • Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/28/EU ze

Nahrávám...
Nahrávám...