dnes je 20.7.2024

Input:

Manipulační procesy

13.10.2008, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.7.9 Manipulační procesy

Prof. Ing. František Němec, Ph.D.

Náklady na technické prostředky a počítačové programy používané pro přesun, uskladnění, řízení, uzavření a sjednocení materiálů do ložných jednotek v továrnách a skladech dosahují ročně v celosvětovém měřítku astronomické výše. Značný podíl na tomto růstu mají zejména výrazné změny v požadavcích skladových a distribučních operací, např. zkracování doby cyklu objednávek, snižování stavů zásob, zmenšování velikosti objednávek, rozšiřování sortimentu a návazně počtu skladových položek.

Systémy a zařízení pro manipulaci s materiálem pro podnik často představují jednu z hlavních kapitálových investic. Podobně jako rozhodnutí o počtu, velikosti a rozmístění skladů může i volba systému manipulace s materiálem ovlivňovat mnohé další aspekty operací podniku.

Zařízení pro manipulaci s materiálem

Zařízení pro manipulaci s materiálem byla vždy nosnými prvky skladování a na své důležitosti pravděpodobně neztratí ani s postupujícím nástupem automatizace. Manipulační zařízení můžeme členit podle funkcí, které vykonávají, tj. uskladnění a vyzvedávání zboží, doprava a třídění a expedice zboží.

Zařízení pro uskladnění a vyzvedávání zboží

K zařízením pro uskladnění a vyzvedávání zboží patří regály, policové a zásuvkové systémy a dále mechanická zařízení s obsluhou, např. vysokozdvižné vidlicové vozíky. Manuální systémy poskytují velkou míru pružnosti při vyzvedávání zboží, tj. kompletaci objednávek, protože využívají ten nejpružnější manipulační systém, lidský faktor.

Kompletace objednávek

Některé systémy uskladnění lze klasifikovat jako pevné systémy, protože s nimi v zásadě nelze pohybovat. Jiné systémy lze klasifikovat jako pohyblivé,

Nahrávám...
Nahrávám...