2.4.1.3 Zákon o odpadech a povinnosti při nakládání s bateriemi a akumulátory
Dr. Ing. Rostislav Suchánek a kolektiv autorů
V souladu s právem Evropských společenství, resp. směrnicí Evropského parlamentu a Rady 2006/66/ES ze dne 6. září 2006 o bateriích a akumulátorech a odpadních bateriích a akumulátorech, jsou v ČR stanoveny povinnosti výrobcům, distributorům, posledním prodejcům a provozovatelům systémů baterií nebo akumulátorů a zpracovatelům baterií nebo akumulátorů, které se staly odpadem. Zákon o odpadech tak řeší požadavky pro uvádění baterií a akumulátorů na trh a požadavky pro zpětný odběr, oddělený sběr, zpracování, využití a odstraňování odpadních baterií a akumulátorů.
Ustanovení plynoucí ze zákona o odpadech se vztahují na všechny druhy baterií a akumulátorů, s výjimkou baterií a akumulátorů používaných:
-
v zařízeních, jež souvisejí s ochranou podstatných bezpečnostních zájmů členských států, ve zbraních, střelivu a vojenském materiálu, kromě výrobků, které nejsou určeny výlučně k vojenským účelům;
-
v zařízeních určených pro vyslání do vesmíru.
Podmínky pro uvádění baterií nebo akumulátorů na trh nebo do oběhu
Na trh nebo do oběhu je zakázáno uvádět:
-
baterie nebo akumulátory, jež obsahují více než 0,0005 % hmotnostních rtuti, bez ohledu na to, zda jsou či nejsou zabudované do elektrozařízení nebo do jiných výrobků, s výjimkou knoflíkových článků s obsahem rtuti nepřesahujícím 2 % hmotnostní;
-
přenosné baterie nebo akumulátory, které obsahují více než 0,002 % hmotnostních kadmia, včetně baterií a akumulátorů zabudovaných do elektrozařízení nebo do jiných výrobků.
Tento zákaz se nevztahuje na přenosné baterie nebo akumulátory, jež byly uvedeny na trh v některé členské zemi Evropských společenství před 27. zářím 2008 nebo které jsou určené pro použití v:
-
nouzových nebo poplašných systémech, včetně nouzového osvětlení,
-
zdravotnických přístrojích,
-
bezšňůrových elektrických nástrojích.
Výrobce elektrozařízení nebo jiných výrobků, jež vyžadují zabudování baterií nebo akumulátorů, je povinen tyto výrobky navrhovat tak, aby z nich bylo možné použité nebo odpadní baterie nebo akumulátory snadno a bezpečně vyjmout. K elektrozařízením nebo jiným výrobkům, v nichž jsou zabudovány baterie nebo akumulátory, je výrobce povinen připojit návod, jak lze baterie nebo akumulátory bezpečně vyjmout, včetně informace o typu zabudovaných baterií nebo akumulátorů. Výrobce, distributor a poslední prodejce jsou povinni zajistit, aby byl tento návod předáván společně s výrobkem.
Povinnosti uvedené výše se nevztahují na výrobce elektrozařízení nebo jiných výrobků, pro které je z důvodu bezpečnosti, výkonu, léčebných důvodů nebo z důvodu uchování údajů nezbytné zabezpečit nepřetržitou dodávku elektrického proudu vyžadující stálé spojení mezi elektrozařízením nebo jiným výrobkem a baterií nebo akumulátorem.
Osoba, jež uvedla po 26. září 2008 na trh baterie nebo akumulátory, na které se vztahuje výše uvedený zákaz, musí zajistit stažení těchto baterií a akumulátorů z trhu.
Splnění těchto podmínek se prokazuje kontrolním orgánům (např. ČIŽP, celní úřad) příslušnou technickou dokumentací.
Označování baterií a akumulátorů
Výrobce je povinen zajistit, aby:
-
baterie, akumulátory a napájecí sady byly označeny grafickým symbolem pro účely odděleného sběru a zpětného odběru;
-
přenosné baterie nebo akumulátory a automobilové baterie nebo akumulátory byly viditelně, čitelně a nesmazatelně opatřeny údaji o své kapacitě;
-
baterie, akumulátory a knoflíkové články obsahující více než 0,0005 % hmotnostních rtuti, více než 0,002 % hmotnostních kadmia nebo více než 0,004 % hmotnostních olova byly označeny chemickým symbolem pro tento kov.
Dále je výrobce povinen na vlastní náklady informovat konečného uživatele:
-
o způsobu zajištění…