dnes je 20.7.2024

Input:

Typy skladovacích procesů

7.7.2008, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.7.4 Typy skladovacích procesů

Prof. Ing. František Němec, Ph.D.

Zpravidla máme k dispozici řadu alternativ skladování. Podniky mohou dodávat své výrobky přímo maloobchodní síti, tj. tzv. přímé dodávky do prodejen a eliminovat tak lokální odbytové sklady. Prodej na základě katalogů může využívat pouze centrální sklady v místě odesílání zboží, tj. např. ředitelství firmy či výrobní závod. Takových alternativ je však celá řada. Je zapotřebí důkladné analýzy před výběrem konkrétního typu skladovacího procesu.

Systém cross-docking

Jednou z alternativ je systém cross-docking, tj. okamžité překládání zboží. Sklad má funkci distribučního směšovacího centra. Výrobky se přivážejí ve velkých objemech, hned se rozdělují a v potřebném množství se spojují s jinými výrobky do zásilky určené pro daného zákazníka. Obyčejně nedochází ke skladování výrobků. Zboží přichází od dodavatele většinou baleno již v takových množstvích, která jsou určena pro jednotlivé prodejny. V maloobchodech se krabice pouze otevírají a výrobky se mohou bez dalších úprav přeložit na prodejní místo.

Ke skladování zboží dochází uprostřed mezi výrobou a zákazníkem. Pokud se rozhodneme pro lokální odbytové sklady, máme k dispozici v zásadě dvě možnosti:

  • nájemní skladovací zařízení, tj. veřejné skladování, nebo

  • vlastní či pronajaté skladovací zařízení, tj. soukromé skladování.

Smluvní skladování

Do úvahy přichází i možnost tzv.

Nahrávám...
Nahrávám...